To my tworzymy atmosferę

Pomysł jest prosty! Wrocławski rynek, dobre wino, dobre jedzenie, dobre towarzystwo i atmosfera jest “właśnie taka”.

restauracje we wrocławiu gdzie można wejść z psem, restauracja na rynku wrocław, najlepsza restauracja we wrocławiu
wrocław co warto zjeść, restauracja rynek wrocław,dobre restauracje wrocław

Galeria

Odkryj restaurację ze wspaniałym widokiem w samym sercu
wrocławskiego rynku.

polska restauracja wrocław, restauracja wrocław polska kuchnia, polska kuchniarestauracja wrocław rynek, restauracje we wrocławiudobre restauracje we wrocławiu, restauracja wroclaw gdzie, restauracje wrocław gdzie warto zjeśćkuchnia polska wrocław, wroclaw restauracja kuchnia polska, restauracja polska wrocławrestauracja wrocław rynek, restauracja wrocław z widokiem

MODNY adres

Restauracja POLKA, ukryta historia wrocławskich kamienic.

restauracja z polskim jedzeniem wrocław, najlepsza restauracja we wrocławiu

Modny adres na wrocławskim rynku

Restauracja Polka mieści się w uroczej kamienicy w sercu wrocławskiego rynku, w zabytkowym budynku z pierwszej połowy XVI wieku, w późnogotyckim stylu i o średniowiecznym rodowodzie.

Kamienica nr 39 był późnogotyckim budynkiem datowanym na pierwszą połowę XVI wieku. Jej sień przykryta była sieciowym żebrowym sklepieniem. Na początku XVI wieku budynek był trzykondygnacyjny. W jego fasadzie okna drugiej i trzeciej kondygnacji miały kształt prostokątny o gotyckich profilach i rzeźbionych podokiennikach i nadokiennikach.

Sień frontowa przykryta była sklepieniem sieciowym, żebrowym. Wejście frontowe ozdabiał portal z ok. 1600 roku a tablica umieszczona w archiwolcie pochodziła ze starszego okresu. W 1711 budynek został przebudowany i nadano mu barokową formę z dwukondygnacyjnym szczytem o trójkątnym tympanonie.

Urokliwa kamienica nr 40

Kamienica nr 40 o rodowodzie średniowiecznym miała szerokość ok. 8 m. Według zachowanych materiałów ikonograficznych z okresu baroku, trzykondygnacyjna kamienica przechodziła w dwukondygnacyjny szczyt otoczony manierystycznymi wolutami.

W 1869 roku kamienica została zburzona a w jej miejsce zbudowano nową czterokondygnacyjną z trzyosiową fasadą zakończoną wystającym gzymsem nad płaską kondygnacją strychową.

Do 1904 roku budynek nr 40 znany był pod nazwą kamienica „Pod Czarnym Krzyżem”, a od początku lat 70. XIX wieku miała w niej siedzibę firma konfekcyjna Louis Lewy Jr.

nowa restauracja wrocław menu, nowa restauracja wrocław, nowa restauracja wrocław rynek
restauracje wrocław gdzie warto zjeść

Historia Domu Handlowego Louis Lewy

W 1904 roku obie kamienice 39 i 40 zostały wyburzone, a w ich miejsce wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta nowy dom handlowy z wewnętrznym dziedzińcem w części tylnej, według projektu spółki architektoniczno-wykonawczej Schlesinger-Benedickt. Właścicielem budynku była firma Louis Lewy Jr, która zajmowała się produkcją oraz sprzedażą płaszczy damskich.

Nowy budynek został zaprojektowany na rzucie prostokąta o wymiarach 20 na 25 metrów, miał pięć kondygnacji i pokryty był dwuspadowym dachem kalenicowym. Fasada parteru została w pełni przeszklona, wejście znajdowało się między przeszklonymi gablotami i tworzyło dwa krótkie pasaże.

Sześcioosiowa fasada uzewnętrzniała konstrukcję budynku: na dwóch kolejnych kondygnacjach elewacji znajdowały się duże okna wystawowe; czwarta kondygnacja miała wysokie okna łukowe. Czwarte piętro i piętra szczytowe zajmował ogromy produkcyjny zakład odzieżowy Lewy’ego.

Na głowicach i półkolumnach, ustawiono łuki okien czwartej kondygnacji. Fasada zakończona była dwoma bliźniaczymi, neomanierystycznymi szczytami, nawiązującymi do wcześniejszych kamienic; pomiędzy nimi umieszczono figurkę Merkurego, którą możemy podziwiać do dzisiaj.

Wrocławska "Elegancja"

W 1929 roku dom handlowy został rozbudowany, dodano do niej dwie cofnięte uskokowo kondygnacje, a fasadzie nadano modernistyczną formę. W 1938 roku Dom Handlowy został przemianowany na Geschäftschaus „Hünter”.

Podczas działań wojennych w 1945 roku budynek nie został zniszczony. Od 1945 roku mieścił się w nim Dom Mody i Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Elegancja”.

W latach 90. zmieniono układ wejść i w skrajnych osiach dodano dwa renesansowe portale. W latach 1997–2002 w kamienicy znajdował się „British Home Stores” (BHS), od 2002 roku na parterze znajdowała się restauracja „Sphinx”, a na wyższych piętrach lokale usługowe i biurowe.

dobre restauracje wrocław, dobre restauracje we wrocławiu
restauracje we wrocławiu gdzie można wejść z psem

Epilog

Restauracja Polka, w której dzisiaj gościmy to nostalgiczna restauracja i winiarnia w sercu wrocławskiego rynku.

Wizja szefa kuchni Pawła Marteklasa i Sommelier Karoliny Kokoszki z rozmysłem na nowo tworzy bogatą historię kulinarną Wrocławia poprzez tradycyjna kuchnię polską z głębokimi wpływami kuchni regionalnej.

Wystrój restauracji przywołuje ciepło i swobodną elegancję wrocławskich bistro i barów, które służą za inspirację, uaktualnioną na dzień dzisiejszy.

Odwiedzili nas

“Nie lada zaskoczenie”

Nowa restauracja na wrocławskim rynku to zawsze nie lada zaskoczenie (..) Jedzenie bardzo dobre, szpik wołowy na przystawkę. Super, bulion wołowy z szarpanym mięsem bardzo esencjonalny i pożywny, na główne danie kaczka - rewelacja, wzięliśmy też kurczaka, również bardzo dobry (...) Pani kelnerka w okularach niesamowicie sympatyczna. Polecam!

Best Restaurant - Restaurantly X Webflow template
Aga eM

“Na pewno wrócimy”

Nowo otwarta restauracja na wyjątkowo wysokim poziomie. Zaskakujące smaki oraz ciekawy klimat. Mieliśmy przyjemność spróbować schab z kością oraz linguine na główne danie. Pięknie wygląda i jeszcze lepiej smakuje. Deser to lody oraz sernik. Na pewno tu wrócimy!

Simply Delicious - Restaurantly X Webflow template
Natalia Guszpit

“Przemiła obsługa”

Pyszny deser. Przemiła obsługa i atmosfera :) menu zachęca do kolejnej wizyty.

Restaurant Video - Restaurantly X Webflow template
Małgorzata Pielka

“Kulinarna podróż”

Już dawno nie spotkałam tak "sentymentalnego" podejście do jedzenia, wszystkie dania i produkty budzą w nas pozytywne skojarzenia. Dla jednych będzie to rosół, dla innych kluski z twarogiem, ptyś z kremem czy krem z kiszonego szczawiu. Wizyta w Restauracji Polka na wrocławskim rynku to kulinarna podróż po smakach tradycyjnej polskiej kuchni, ale podanej w niesztampowy sposób.

Restaurant Video - Restaurantly X Webflow template
Zakoevent Biuro

“5 gwiazdek”

Byłаm w restauracji w weekend - bardzo smaczne jedzenie. Specjalne podziękowania dla Szefa Kuchni. Ponadto dobra obsługa, więc polecam odwiedzić. Zdecydowanie 5 gwiazdek :)

Restaurant Video - Restaurantly X Webflow template
Світлана Луцюк

“Warta grzechu”

Restauracja warta grzechu :) Ossobuco Wołowe rozpływa się w ustach . Wystrój i obsługa na najwyższym poziomie. Gorąco polecam!

Restaurant Video - Restaurantly X Webflow template
Paweł Łaski

“Wszystko od A do Z”

Miejsce godne polecenia na dużą imprezę oraz smaczny obiad rodzinny, wszystko od A do Z przygotowane perfekcyjnie. Bardzo miła i profesjonalna obsługa a kucharze nie boją się przypraw. A potrawy mają genialny smak!

Restaurant Video - Restaurantly X Webflow template
Bartosz Polak

“Po prostu klasa”

Byłam z rodziną i znajomymi u Państwa. Klimat oraz jedzenie, a także profesjonalizm kelnera po prostu klasa (..) Jedzenie bardzo dobre a obsługa jeszcze lepsza!

Restaurant Video - Restaurantly X Webflow template
Iron Ekipa

“Klimatyczne miejsce”

Klimatyczne miejsce z przepysznym jedzeniem i bardzo miłą obsługą. Polecamy całą rodziną.

Restaurant Video - Restaurantly X Webflow template
Rubery Jander